„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”

Zbiory płatków i pąków róży pomarszczonej odmiany Hansa z uprawy agroleśnej

Strona główna » Aktualności » Zbiory płatków i pąków róży pomarszczonej odmiany Hansa z uprawy agroleśnej

Zbiory płatków i pąków róży pomarszczonej odmiany Hansa z uprawy agroleśnej
W Gospodarstwie Rolnym Barbary Baj Wójtowicz ciągle trwają prace przy zbiorach płatków i pąków róży na plantacjach założonych jesienią-zimą 2018 r. Kwiaty, płatki, pąki oraz liście zbieramy i suszymy. Partia tych suszonych surowców przechodzi badania w laboratorium SGGW w ramach wspólnie realizowanego projektu „Innowacyjny model uprawy, przetwórstwa i dystrybucji ziół w Dolinie Zielawy”.
Róża pomarszczona odmiany Hansa Rosa kwitnie od czerwca do października. Kwiaty mają średnicę ok. 8–9 cm i są wielopłatkowe. Owoce osiągają wielkość 3–4 cm, są bardzo smaczne i zasobne w witaminę C. Nasze owoce Hansy mają średnicę 2 cm i jest ich niewiele, na co wpływ miały trudne warunki klimatyczne, przede wszystkim susza.
Rośliny mają znaczne przyrosty i obficie kwitną, ale nie mają wystarczająco dużo energii na wydanie takiej ilości owoców. Róża odmiany Hansa rośnie u nas w uprawie agroleśnej z maliną moroszką – jest to eksperyment na skalę światową. Róża silnie pachnie, ma duże walory smakowe, idealnie nadaje się na kompozycje herbaciane i przyprawowe.
U nas sprawdziła się zarówno w herbatkach jak i przyprawach przygotowywanych przez ECO-FARM Sosnówka Sp. z o.o. we współpracy z SGGW, i również jako dodatek do wypieku przepysznego chleba żytniego (pieczony z zielem pokrzywy i płatkami róży przez „Chlebową Zagrodę Jagny” pani Agnieszki Lamczyk), jako marmolada z płatków (opracowaliśmy w Gospodarstwie naszą sosnowską recepturę), a także jako składnik naszego sosnowskiego musu z owoców bzu czarnego i płatków róży.
Poza tym płatki naszej róży Hansy znalazły uznanie w najlepszej warszawskiej kawiarni, gdzie zrobiono z ich dodatkiem lody. Nazwy kawiarni jeszcze nie zdradzimy.