„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”

Zbiory owoców bzu czarnego w Gospodarstwie Rolnym Barbary Baj Wójtowicz

Strona główna » Aktualności » Zbiory owoców bzu czarnego w Gospodarstwie Rolnym Barbary Baj Wójtowicz

Zbiory owoców bzu czarnego w Gospodarstwie Rolnym Barbary Baj Wójtowicz
Od 08 września 2019 r. w Gospodarstwie Rolnym Barbary Baj-Wójtowicz trwają zbiory owoców bzu czarnego z plantacji założonych jesienią-zimą 2018 r. w ramach projektu „Innowacyjny model uprawy, przetwórstwa i dystrybucji ziół w Dolinie Zielawy”.
Owoce bzu są suszone i przygotowywane do badań w laboratorium Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, która jest partnerem w projekcie. Partia owoców surowych przeszła już badania w laboratorium Wydziału Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu SGGW.
Z suszonych owoców została skomponowana przez ECO-FARM Sosnówka Sp. z o.o., jako partner w projekcie, we współpracy z SGGW jedna z prototypowych herbatek.
Barbara Baj Wójtowicz przeprowadziła już pierwsze testy konsumencie m.in. tej herbatki podczas wizyty studyjnej grupy delegatów z woj. łódzkiego w jej gospodarstwie. Ankiety do badań konsumenckich zostały przygotowane przez Wiesławę Rosłon z SGGW. Niebawem rozpoczną się analizy wyników tych testów.
Trwają też prace zespołu SGGW oraz ECO-FARM Sosnówka Sp. z o.o. nad kolejnymi recepturami herbatek i przypraw z wykorzystaniem owoców bzu czarnego.
Do celów promocyjnych projektu Gospodarstwo przygotowało mus z owoców bzu czarnego z płatkami róży pomarszczonej odm. Hansa oraz marmoladę sosnowską z płatków tej róży, które cieszyły się olbrzymim uznaniem uczestników wyjazdu.
Zbiory owoców bzu czarnego oficjalnie rozpoczęte, zobacz film: https://www.facebook.com/…/