„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”

Barbara Baj-Wójtowicz

Strona główna » Bez kategorii » Barbara Baj-Wójtowicz

Gospodarstwo Rolne Barbara Baj-Wójtowicz zajmuje powierzchnię 12,5 ha i jest położone w Dolinie Zielawy w województwie lubelskim – Regionie słynącym z tradycji uprawy ziół.

Grunty orne zajmują powierzchnię 10 ha. Właścicielka gospodarstwa jest absolwentką studiów podyplomowych „Rośliny i surowce roślinne dla zdrowia – jakość i wykorzystanie”, które ukończyła w 2018 roku w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Od 2018 roku pełni funkcję Wiceprezesa Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Agroleśnictwa oraz Członka Rady Lubelskiego Klastra Ekoenergetycznego. Pracuje też naukowo. Specjalizuje się, m. in. w Europie Środkowo – Wschodniej, zrównoważonym rozwoju i odnawialnych źródłach energii.

Gospodarstwo prowadzi współpracę badawczo – rozwojową w zakresie rolnictwa. Pani Paulina Świderska Doktorantka z SGGW prowadzi w nim doświadczenia z innowacyjną uprawą chrzanu ekologicznego, wyselekcjonowanego ekotypu Wał Miedzeszyński. Materiał nasadzeniowy został pozyskany z merystemu, rozmnożony in vitro, poddany działaniu warunków ex vitro i następnie wysadzony do warunków stałych w gospodarstwie. Dane zbierane z tych nasadzeń służą do badań porównawczych w ramach doktoratu i wyhodowania polskiej odmiany chrzanu odpornej na choroby, wydajnej plonowo oraz o właściwościach przewyższających chrzan sprowadzany obecnie masowo z zagranicy. Wyniki badań pozwolą wprowadzić do uprawy w Polsce wyselekcjonowaną odmianę chrzanu.