„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”

Zbiór liści w Muzeum im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie do ściółkowania

Strona główna » Aktualności » Zbiór liści w Muzeum im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie do ściółkowania

Zbiór liści w Muzeum im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie do ściółkowania
To, co dla innych jest uciążliwym kobiercem z liści, który trzeba zgrabić z alejek i trawników, dla nas jest materiałem, który wykorzystamy w naszym projekcie do ściółkowania. Dzięki współpracy z Muzeum im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie możemy zabrać liście z parku przy muzeum. Dziękujemy pani Dorocie Demianiuk i panu Krzysztofowi Bruczukowi za wsparcie naszego projektu.
Warto przy okazji wspomnieć, że ten park to jedno z najstarszych założeń parkowych w Polsce, które zachowało wiele ze swego dawnego uroku.
Jeśli ktoś jeszcze tutaj nie był, to warto zajrzeć do tego urokliwego miejsca w gminie Sosnówka. Droga do muzeum prowadzi przez malownicze lasy.
Powszechnie dwór w Romanowie kojarzy się z Józefem Ignacym Kraszewskim, ojcem polskiego dziennikarstwa i autorem „Starej baśni”, który notabene nigdy na stałe tu nie mieszkał. Za to jego młodszy brat Kajetan Kraszewski osiadł tu i prowadził bardzo nowoczesne i dochodowe gospodarstwo i to w okresie, kiedy inni zmuszeni byli wyprzedawać swoje majątki. Romanów słynął z nowoczesnej uprawy zbóż, owoców i warzyw, ale także róż i ziół, w tym egzotycznych. Mając taką tradycję w regionie wybór prac nad innowacyjną uprawą ziół był dla nas oczywisty.

Więcej o muzeum i dworze Kraszewskich na www.muzeumkraszewskiego.pl