„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”

Trwają zbiory i suszenie surowców zielarskich w Lubelskich Ziołach

Strona główna » Aktualności » Trwają zbiory i suszenie surowców zielarskich w Lubelskich Ziołach

Trwają zbiory i suszenie surowców zielarskich w Lubelskich Ziołach

Trwają zbiory i suszenie surowców zielarskich na plantacjach agroleśnych w Gospodarstwie Rolnym Barbary Baj Wójtowicz w ramach projektu „Innowacyjny model uprawy przetwórstwa i dystrybucji ziół w Dolinie Zielawy” prowadzonego przez Grupę Operacyjną „Agrleśnictwo w Dolinie Zielawy”.
Zbieramy płatki i pączki róży pomarszczonej odmiany Hansa oraz owoce róży pomarszczonej bezodmianowej i odmiany Hansa. Zbliżają się zbiory bzu czarnego. Zbiory płatków i pączków są dość pokaźne zważywszy, że krzewy zostały posadzone jesienią/zimą 2018 r. i jest to ich pierwszy sezon wegetacyjny, biorąc pod uwagę panującą suszę. Z powodu suszy nie ma zbyt wielu owoców na Hansie, obiecująco wyglądają za to krzewy róży bezodmianowej. Róża dzika jeszcze nie ma owoców, ale za to ma około 1m długości przyrosty (po posadzeniu łodygi wystawały z ziemi na wysokość 1-3 cm, więc przyrosty są prawidłowe zważywszy na panującą u nas suszę).
Rozpoczęliśmy badania laboratoryjne tych surowców, ich składu, profili metabolicznych itd. w laboratorium SGGW na Wydziale Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu, które jest partnerem projektu. Badania w tym zakresie prowadzą prof. Ewa Osińska, dr Wiesława Rosłon oraz dr Anna Geszprych.