„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”

Miodunka plamista – super zioło w naszym projekcie

Strona główna » Aktualności » Miodunka plamista – super zioło w naszym projekcie
Fot. Miodunka plamista

Miodunka plamista – super zioło w naszym projekcie

Przedstawiamy kolejny gatunek wprowadzany przez nas do uprawy w ramach projektu „Innowacyjny model uprawy, przetwórstwa i dystrybucji ziół w Dolinie Zielawy”.
W uprawie współrzędnej, czyli agroleśnej, występuje u nas miodunka plamista (Pulmonaria officinalis). Po bzie czarnym, róży dzikiej, róży pomarszczonej, malinie moroszce i pokrzywie przedstawiamy tę niezwykłą roślinę o właściwościach leczniczych. Miodunka występuje w całej Europie aż po Azję Środkową, ale w Polsce jest rzadko spotykana na stanowiskach naturalnych. Miodunka jest rośliną miododajną i stanowi bardzo cenny surowiec zielarski. Jest rośliną wieloletnią, zadarniającą o pięknych bardzo ozdobnych liściach. Jak nazwa sugeruje jest rośliną miododajną i odwiedzaną przez wszystkie zapylacze.

Z doświadczeń przeprowadzonych na poletku SGGW wynika, że miodunka: plamista, ćma i miękkowłosa znakomicie rosną w polikulturze, czyli uprawie agroleśnej z bzem czarnym. W przypadku tych roślin zachodzi allelopatia, czyli korzystny wpływ różnych gatunków na siebie. Już dawniej na wsiach wiedziano jakie rośliny sadzić obok siebie w sadzie i ogrodzie – w przypadku bzu czarnego i miodunki jest podobnie. Ziele miodunki dobrze też komponuje się w herbatkach ziołowych z kwiatem bzu czarnego wspomagając leczenie przeziębienia i nieżytu górnych dróg oddechowych.

Miodunka, mimo że tak cenna jako surowiec zielarski oraz jako roślina miododajna, niestety nie jest uprawiana w gospodarstwach rolnych jako surowiec rolniczy. Mając na uwadze walory lecznicze miodunki oraz to, że w środowisku naturalnym w Polsce rzadko występuje, prof. Ewa Osińska i dr Barbara Baj Wójtowicz zdecydowały o wprowadzeniu jej do uprawy towarowej w systemie agroleśnym z bzem czarnym w ramach projektu „Innowacyjny model uprawy, przetwórstwa i dystrybucji ziół w Dolinie Zielawy”.

Jest to kolejna roślina po malinie moroszce, którą jako pierwsi na świecie wprowadzamy do uprawy. Prace nad agrotechniką uprawy tej rośliny trwają od lipca 2018, czyli od momentu założenia przez Barbarę Baj Wójtowicz poletek doświadczalnych w jej gospodarstwie oraz rozpoczęcia obserwacji na poletku doświadczalnym SGGW celem badań porównawczych.
Na podstawie wyników badań i doświadczeń wprowadzamy miodunkę do uprawy agroleśnej, czyli do polikultury z bzem czarnym w uprawie towarowej.