„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”

Update z prac z miodunką w Gospodarstwie Rolnym dr Barbary Baj Wójtowicz

Strona główna » Aktualności » Update z prac z miodunką w Gospodarstwie Rolnym dr Barbary Baj Wójtowicz

Na specjalnie przygotowane w okresie luty — kwiecień 2020 stanowiska polowe obecnie jest wysadzana miodunka plamista dotychczas uprawiana na poletkach doświadczalnych założonych w sierpniu 2018 oraz w doświadczalnej uprawie doniczkowej.

Fot. Barbara Baj Wójtowicz. Jedno z poletek doświadczalnych miodunki plamistej w Gospodarstwie Rolnym Barbary Baj Wójtowicz.

W ramach realizowanego projektu wprowadzamy miodunkę – roślinę dziko rosnącą do uprawy po raz pierwszy na świecie. Miodunka to roślina leśna, wymaga więc specjalnie przygotowanego stanowiska, lubiąca wilgoć.

Trwająca od kilku lat susza nie ułatwiała zadania uprawy tej rośliny.
Dlatego konieczne były doświadczenia i obserwacje prowadzone na różnych stanowiskach i opracowanie metod stopsuszy.
Dr Barbara Baj Wójtowicz wykonała we współpracy z prof. Ewą Osińską i dr Wiesławą Rosłon z SGGW doświadczenia z nawożeniem wg różnych systemów. Konieczne były również testy metod zatrzymania wody w glebie opracowane przez dr Baj Wójtowicz.

Fot. Barbara Baj Wójtowicz Prace z wysadzania roślin na stanowisku przygotowanym w uprawie agroleśnej z bzem czarnym.

Miodunka zwana dawniej płucnikiem jest cenną rośliną używaną w leczeniu schorzeń dróg oddechowych i płuc. Surowcem zielarskim jest ziele miodunki zbierane na początku kwitnienia.
Ziele miodunki jest surowcem używanym do produkcji herbatek i przypraw Lubelskie Zioła, opracowanych w ramach projektu we współpracy ECO-FARM Sosnówka Sp. z o.o. i dr Barbary Baj Wójtowicz z prof. Ewą Osińską i dr Wiesławą Rosłon z SGGW.

 

Fot. Barbara Baj Wójtowicz. Sadzonki miodunki plamistej wprowadzone do uprawy w systemie agroleśnym z bzem czarnym w Gospodarstwie Rolnym dr Barbary Baj Wójtowicz w Sosnówce. Zastosowano tu jedną z metod stopsuszy opracowanych przez właścicielkę.