„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”

Sadzonki miodunki plamistej do pierwszych wysadzeń wiosennych w Lubelskich Ziołach

Strona główna » Aktualności » Sadzonki miodunki plamistej do pierwszych wysadzeń wiosennych w Lubelskich Ziołach

Sadzonki miodunki plamistej do pierwszych wysadzeń wiosennych w Lubelskich Ziołach

Fot. Miodunka plamista

W Gospodarstwie Rolnym Barbary Baj Wójtowicz przygotowujemy pierwszą partię sadzonek miodunki do wysadzeń wiosennych.
Miodunka plamista to w Gospodarstwie roślina współrzędna dla bzu czarnego. Rośliny te prowadzimy w systemie agroleśnym, który wspiera środowisko, a jednocześnie jest bardzo wydajnym systemem uprawy.
Nazwa miodunka zobowiązuje. Jest to roślina miododajna, chętnie oblatywana przez pszczoły i trzmiele. Kwitnie wcześnie i może stanowić pierwszy pożytek przy wiosennych oblotach.
W tym roku zakwitła nam już na początku marca. Powtarza kwitnienie po zbiorze. Nie boi się przymrozków. Jest niezwykle cennym surowcem zielarskim — zbiera się ziele miodunki w momencie kiedy kwiaty zmienią swoją barwę. Dlaczego akurat wtedy? Zmiana barwy kwiatów oznacza, że zostały one zapylone przez owady, które zdążyły już pobrać pożytek.
Wydajność miodu z 1 ha szacuje się na 60-80 kg, a pozyskany miód ma unikalne właściwości. Miód jest niezwykle trudny do zdobycia, bo miodunka jest rośliną leśną dziko rosnącą. Do uprawy jest wprowadzana po raz pierwszy na świecie przez Gospodarstwo Rolne Barbary Baj Wójtowicz we współpracy z SGGW / Warsaw University of Life Sciences w ramach projektu „Innowacyjny model uprawy, przetwórstwa i dystrybucji ziół w Dolinie Zielawy”. Prace nad nowymi agrotechnikami prowadzą: prof. Ewa Osińska i dr Wiesława Rosłon z Wydziału Ogrodnictwa SGGW oraz dr Barbara Baj Wójtowicz, właścicielka Gospodarstwa.