„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”

Prace na torfowisku z maliną moroszką

Strona główna » Aktualności » Prace na torfowisku z maliną moroszką
Sezon polowy 2021 w Lubelskich Ziołach rozpoczęty.
Od początku tygodnia pracujemy na polowym torfowisku z maliną moroszką. Dla przypomnienia – to jedyna polowa uprawa maliny moroszki na świecie. W ubiegłym roku już nam owocowała.
Projekt jest realizowany przez konsorcjum badawczo-wdrożeniowe w składzie: SGGW, Eco-Farm Sosnówka sp. z o.o. oraz Gospodarstwo Rolne Barbara Baj Wójtowicz w ramach PROW 2014 – 2020.
May be an image of one or more people, grass and nature
Nasze doświadczenia:
– malina moroszka jest bardzo wrażliwa na wahania pH, więc będziemy w tym roku zakwaszać siarką (nie przewidzieliśmy tego w projekcie, więc to będzie kolejny koszt nierefundowalny), torfem wysokim kwaśnym oraz igliwiem sosnowym,
monitorujemy stan różnych podłoży zastosowanych do uprawy w doła torfowiskowych, wyniki są dość zaskakujące,
doły torfowiskowe dobrze się sprawdzają,
uprawa agroleśna maliny moroszki i róży pomarszczonej oraz dzikiej to idealne rozwiązanie, a dobór gatunków okazał się optymalny,
automatyczne nawodnienie w rowach torfowiskowych okazało się niezbędne z powodu warunków agroklimatycznych (nie przewidzieliśmy tego w projekcie, więc stanowi dodatkowy koszt nierefundowalny).
Na etapie przygotowywania wniosku o dofinansowanie nie sposób przewidzieć wszystkich niezbędnych wydatków w projekcie badawczo – wdrożeniowym, gdyż ze swej natury kolejne etapy opierają się na wynikach badań z etapów wcześniejszych, więc Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi potrzebuje przeanalizować wymogi zawarte w rozporządzeniu do działania Współpraca, by umożliwić elastyczne zmiany kosztów w zestawieniu rzeczowo – finansowym operacji.
May be an image of 1 person and grass
May be an image of boots and grass