„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”

Pokrzywa i je niezwykła moc

Strona główna » Aktualności » Pokrzywa i je niezwykła moc
Na zdjęciach pokrzywa z jednego z kilku poletek doświadczalnych prowadzonych w gospodarstwie.

Pokrzywa i je niezwykła moc

Już Hipokrates uważał pokrzywę za leczniczą królową wszelkich ziół. Jej lecznicze właściwości były wychwalane przez słynną Hildegardę z Bingen.
Co zawiera pokrzywa, że jest taka cenna i warta, by ją uprawiać?
Kwas foliowy, żelazo, witamina C, wapń, krzem – to tylko kilka z jej bezcennych składników, które wzmacniają, oczyszczają i regenerują ludzki organizm. Pokrzywa zapobiega też niedokrwistości organizmu. Ponadto zawiera sole mineralne oraz mikroelementy, takie jak: magnez, wapń, potas oraz doskonale przyswajalne żelazo, szczególnie ważne w leczeniu anemii, osłabienia oraz apatii. Wyciąg z liści pokrzywy i napary czy herbatki z suszonych liści lub ziela pomagają w pozbyciu się toksyn z organizmu, a także ułatwiają trawienie i łagodzą dolegliwości związane ze stanem zapalnym przewodu pokarmowego.
Pokrzywa jest też źródłem cennych witamin: A, B, C oraz K. Znane są też jej właściwości oczyszczające i wzmacniające nerki. Herbatki z zawartością liści, ziela czy korzenia pokrzywy polecane są osobom w rekonwalescencji, osłabionym oraz mającym problemy z układem trawiennym. A to tylko niektóre właściwości pokrzywy, jest ona bowiem wykorzystywana również zewnętrznie w naparach, tonikach i płukankach.

Dlatego w ramach projektu „Innowacyjny model uprawy, przetwórstwa i dystrybucji ziół w Dolinie Zielawy” pokrzywa jest wprowadzana do uprawy przez Gospodarstwo Rolne Barbary Baj Wójtowicz.
Pokrzywa będzie uprawiana wraz z olszą czarną, która będzie porastać granicę działki rolnej.

Do uprawy wielkohektarowej zaczynamy ją wprowadzać już tej jesieni. Z surowca zbieranego z tych poletek doświadczalnych ECO-FARM Sosnówka Sp. z o.o. we współpracy z SGGW opracowała pierwsze produkty w postaci herbatek i przypraw.