„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”

Pokrzywa – czy warto ją uprawiać i po co w ogóle wprowadzać do uprawy w Lubelskich Ziołach

Strona główna » Aktualności » Pokrzywa – czy warto ją uprawiać i po co w ogóle wprowadzać do uprawy w Lubelskich Ziołach

Pokrzywa – czy warto ją uprawiać i po co w ogóle wprowadzać do uprawy w Lubelskich Ziołach

Wiadomo, że pokrzywa to jedno z najcenniejszych ziół. Wykorzystuje się z niej wszystko: liść, ziele, korzeń i nasiona. Czy warto pokrzywę uprawiać? Czy zbierana ze stanowisk naturalnych nie jest bardziej wartościowa? Czy można ją wprowadzić do uprawy i czy to ma sens?
Uprawa pokrzywy, choć nie jest łatwa to jest wskazana z kilku powodów. Jeśli zbieramy pokrzywę na potrzeby własne to wiemy, gdzie ją zbieramy i jak. Jednakże zbieracze sprzedający zioła do skupu często zbierają surowce zielarskie w miejscach niewskazanych np. przy ruchliwych ulicach, czy na terenach zanieczyszczonych. A wiadomo, że pokrzywa lubi rosnąć przy drogach, nawet szybkiego ruchu. Ponadto może się zdarzyć, że zostanie zebrana z terenów zanieczyszczonych np. metalami ciężkimi. Jakość surowca ze zbiorów ze stanu naturalnego nie jest też równomierna (to nieprawda, że zioła ze stanu naturalnego są zawsze lepszej jakości, niż z uprawy – to zależy gdzie są zbierane). W uprawie jakość surowca jest wysokiej jakości, a uprawa jest ściśle kontrolowana, a surowiec regularnie badany.


Uprawa niewiele różni się od stanu naturalnego w przypadku tego zioła, bo pokrzywa jest wymagająca i trzeba jej stworzyć stanowisko zbliżone do naturalnego. Nie wystarczy zasiać lub zasadzić i samo rośnie. Uprawa pokrzywy z nasion bardzo rzadko się udaje. Zioła w uprawie muszą spełniać bardzo wysokie standardy, które można kontrolować. Absolutnie zabronione jest stosowanie herbicydów i pestycydów! Uprawa sprzyjająca środowisku, daje jednocześnie szansę na najwyższą jakość surowca. Ściółkowanie, a wcześniej odpowiednia technologia sadzenia, zapewnia naturalne nawożenie i zabezpieczenie przed chwastami.
Taki sposób uprawy jednocześnie zapewnia regularny dostęp do wysokiej jakości surowca. Zbieraczy ze stanu naturalnego jest coraz mniej, bo niektórym się nie chce, niektórzy nie wiedzą jak, a innym niekoniecznie się opłaca. A surowiec jest niezbędny np. do produkcji leków i suplementów diety. Dlatego warto ją wprowadzić do uprawy i my to robimy w ramach projektu „Innowacyjny model uprawy, przetwórstwa i dystrybucji ziół w Dolinie Zielawy”.