„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”

O Agroleśnictwie – czym jest?

Strona główna » Aktualności » O Agroleśnictwie – czym jest?

O Agroleśnictwie – czym jest?

Na to pytanie odpowie Wam film, który WARTO i TRZEBA zobaczyć. Pokazuje czym jest agroleśnictwo i jakie może przybierać formy.
Ten film o agroleśnictwie praktykowanym w Europie jest dedykowany prof. Martinowi Wolfowi, człowiekowi, który na 22,5 ha założył w 1994 r. agroleśne gospodarstwo we wschodniej Anglii. Założony wtedy system agroleśnej uprawy współrzędnej drzew i krzewów owocowych z prowadzonymi pomiędzy nimi roślinami niskimi jednorocznymi i wieloletnimi funkcjonuje doskonale do dziś jako gospodarstwo korzystnie oddziałujące na środowisko.
Możecie zobaczyć jak doskonale uprawiać lubiącą wilgoć dynię w systemie agroleśnym; jak uprawiać różę pomarszczoną, ziemniaki, warzywa. A także przekonać się, że lepiej jest uprawiać niskie rośliny w sadach owocowych, zamiast utrzymywać ugór herbicydowy czy odkrytą glebę. Lepiej współpracować z naturą, niż z nią walczyć. Uprawa grzybów przy okazji takiego systemu agroleśnego jest oczywistym dodatkiem wartym zastosowania.
Film jest anglojęzyczny i ma napisy angielskie, ale niech Was to nie zraża, bo bardzo wiele można po prostu zobaczyć i zacząć stosować u siebie. A gdybyście mieli pytania jak to zrobić, od czego zacząć, jakie korzyści finansowe czy środowiskowe daje agroleśnictwo to pytajcie nas i piszcie do nas.
Realizujemy projekt „Innowacyjny model uprawy, przetwórstwa i dystrybucji ziół w Dolinie Zielawy”, w którym system agroleśny budujemy od podstaw. W uprawie z bzem czarnym i różą pomarszczoną oraz dziką wprowadzamy współrzędnie wieloletnie rośliny zielarskie dzikorosnące, w tym zagrożone, takie jak: malina moroszka, miodunka plamista, przetacznik leśny, pokrzywa, ostrożeń warzywny i rzepik pospolity.
Po co to robimy? Odpowiedź jest oczywista, bo to system, który pozwala wspierać bioróżnorodność, zachować znikające gatunki cennych roślin zielarskich; jest on ostoją dla pszczół i innych owadów oraz ptaków; zapobiega erozji wietrznej gleby i jej degradacji, a przy tym jest korzystny finansowo. Pozwala bowiem efektywnie użytkować areał rolny i uzyskiwać z niego podwójne korzyści, dzięki zwiększeniu plonów przez właściwy dobór gatunków do polikultury (uprawy współrzędnej) oraz możliwość zbioru dwóch lub większej ilości gatunków i rodzajów surowca.
W dobie zmieniającego się klimatu i ekstremalnych zjawisk pogodowych takich jak gwałtowne i krótkotrwałe deszcze, czy długotrwałe susze, system agroleśny pozwala zatrzymać wodę na działce (nie pozwala jej spłynąć do rowów) i następnie zatrzymuje wodę w glebie na dłużej. Polska posiada najmniejsze zasoby wody w Unii Europejskiej (stosunki wodne są u nas gorsze niż w Egipcie) i sytuacja gwałtownie się pogarsza, więc agroleśnictwo jest jednym z najlepszych sposobów dostosowania się polskiego rolnictwa do niekorzystnych zmian.

Link do filmu: https://www.youtube.com