„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”

Miodunka – super zioło

Strona główna » Aktualności » Miodunka – super zioło
Dlaczego warto wprowadzić Miodunkę Plamistą (Pulmonaria officinalis) do uprawy?
Dawniej miodunkę zwano płucnikiem. Na jej związek z płucami wskazuje również jej nazwa łacińska Pulmonaria. Miodunka plamista i miodunka ćma mają działanie lecznicze. Nadają się również do produktów o dzialaniu prozdrowotnym i uważane są za super zioła. My stworzyłyśmy na bazie miodunki kilkanaście produktów.
W przypadku obu miodunek surowcem zielarskim jest ziele zbierane podczas kwitnienia lub na jego początku. Zawiera saponiny, flawonoidy, kwasy organiczne, śluzy, garbniki, sole mineralne, alantoinę, witaminę C oraz krzemionkę (2,5%). Dzięki znacznej zawartości śluzów korzystnie wpływa na drogi oddechowe, usuwa wydzieliny z górnych dróg oddechowych, wspomaga leczenie chorób płuc.
W mieszankach z innymi ziołami miodunkę stosuje się jako środek wykrztuśny oraz przy nieżycie oskrzeli. Stosuje sie ja też przy dolegliwościach żołądkowych oraz jako środek pzreciwbiegunkowy. Dzięki garbnikom w niej zawartym ogranicza nadmierną pracę jelit. Z uwagi na właściwości ściągające wspomaga gojenie się ran. Ma działanie moczopędne i przeciwkamiczne. Miodunka ma też dużą zawartość polifenoli, które decydują o silnych właściwościach antyutleniających, co w literaturze przedmiotu zostało potwierdzone w oparciu o badania naukowe.
Z powodu tych właściwości ziele miodunki to cenny składnik nie tylko herbatek z gatunku beauty, ale również herbatek dla seniorów oraz preparatów stosowanych w profilaktyce schorzeń neurodegradacyjnych takich jak demencja, parkinson i alzheimer. Dla tych nieocenionych właściwości miodunki w Lubelskich Ziołach zostało stworzonych we współpracy z SGGW kilkanaście produktów.
Miodunka, jak wskazuje sama jej nazwa, jest rośliną miododajną. Jej uprawa na surowiec zielarski przynosi też dodatkową korzyść w postaci produkcji bardzo wartościowego miodu. Nasze pszczoły z pasieki Lubelskie Zioła produkują z nektaru miodunki dwa rodzaje miodu: Miód Miodunkowy oraz Miód Agroleśny, który powstaje dodatkowo z nektaru zebranego z przetacznika leśnego i maliny moroszki. Jesteśmy jedynym producentem tych miodów na świecie.