„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”

Akcja Ogrody Leśne w Lubelskich Ziołach

Strona główna » Aktualności » Akcja Ogrody Leśne w Lubelskich Ziołach
Ostatni weekend (9-10 września) w Lubelskich Ziołach był bardzo intensywny. Odbyły się warsztaty w ramach kolejnego zjazdu terenowego studentów naszego rocznego, praktycznego Kursu Agroleśnictwa.
 W praktyce przerabiają teraz jeden z systemów agroleśnych czyli ogród leśny (forest garden).
✅ Studenci podzieleni na mniejsze grupy zaprojektowali siedem ogrodów leśnych, które teraz realizują w terenie.
Ogrody zaprojektowane są na różne stanowiska i mają swoją tematykę, często osadzone w historii i tradycji naszego regionu.

Ekipa Ogrodu Pszczelego przygotowuje skrzynie na rośliny wykorzystując ponad stuletnie drewno ze starego domu, który kiedyś stał w naszym siedlisku.
Ogród Pszczeli to jeden z trudniejszych projektów ogrodów leśnych.

Grupa Ogrodu Permakulturowego złożona z naszych kursantów oraz naszych przyjaciół, lokalnych mieszkańców podczas konstruowania ziołowej spirali. Wykorzystali do budowy m.in. cegły pozostałe z produkcji w już nieczynnej cegielni w pobliskim Chotyłowie. 
Prace w Ogrodzie Kraszewskiego – nieocenionym wsparciem naszych kursantów są lokalni mieszkańcy, w tym przede wszystkim z Klubu Seniora Złota Jesień. Mottem poszczególnych części tego ogrodu są fragmenty wspomnień Józefa Ignacego Kraszewskiego, z czasów jakie spędził w majątku dziadków Malskich
w Romanowie, do którego należała też Sosnówka.

Fragment szumiącego brzozami ogrodu zmysłów, w którym znajdują się gatunki oddziałujące na każdy ze zmysłów – o zróżnicowanej barwie,
strukturze, kształcie, pokroju, w którym kursanci zaprojektowali strefy do wypoczynku na wzór leśnego mini spa.