„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”

Malina moroszka w uprawie agroleśnej Gospodarstwie Rolnym Barbary Baj Wójtowicz

Strona główna » Aktualności » Malina moroszka w uprawie agroleśnej Gospodarstwie Rolnym Barbary Baj Wójtowicz

Malina moroszka w uprawie agroleśnej Gospodarstwie Rolnym Barbary Baj Wójtowicz

Uprawa agroleśna maliny moroszki z różą owocową to największe wyzwanie badawcze. W ramach projektu „Innowacyjny model uprawy przetwórstwa i dystrybucji ziół w Dolinie Zielawy” dr Barbara Baj Wójtowicz we współpracy z prof. Ewą Osińską i dr Wiesławą Rosłon z SGGW wprowadziły do uprawy po raz pierwszy na świecie malinę moroszkę. Dodatkowo roślina ta została wprowadzona do uprawy w innowacyjnym systemie agroleśnym z różą pomarszczoną odmiany Hansa oraz różą dziką.
Barbara Baj Wójtowicz (Gospodarstwo Rolne Barbara Baj Wójtowicz) zorganizowała w ramach realizacji projektu oraz zainteresowań naukowych wyprawę do Finlandii w celu przeprowadzenia badań nad maliną moroszką w jej środowisku naturalnym. Głównymi celami wyjazdu były: wizyta w jednej z nielicznych w Europie szkółek produkujących sadzonki maliny moroszki k/ Kajaani i nawiązanie współpracy pomiędzy Gospodarstwem Barbary Baj Wójtowicz a Gospodarstwem Peuraniemen Taimitarha w zakresie wprowadzania do uprawy maliny moroszki oraz przeprowadzenie badań nad tą rośliną w jej środowisku naturalnym.
Sadzonki sprowadzaliśmy więc z Finlandii, a Kari Komulainen — właściciel szkółki produkującej sadzonki- wspiera nasz projekt i dzieli się swoimi doświadczeniami.
Właściciel szkółki wskazał nam też siedliska maliny moroszki w stanie naturalnym, więc Barbara Baj Wójtowicz, Roman Wierzbicki i Robert Wójtowicz mogli przeprowadzić badania w terenie, obserwacje, pomiary i dokumentację oraz pobrać sadzonki ze stanu naturalnego (jest to dozwolone w Finlandii) jesienią 2018 r.
Sadzonki zakupione późną jesienią/zimą 2018 r. ze szkółki oraz te pobrane wcześniej ze stanu naturalnego były adaptowane do warunków naturalnych, a częściowo bezpośrednio wysadzane na docelowe miejsce. Wszystkie się przyjęły i rozrastają się w czterech specjalnie przygotowanych korytach torfowiskowych. Malina moroszka rośnie na torfowisku wysokim, dlatego stworzenie jej warunków zbliżonych do naturalnych, odpowiednie przygotowanie podłoża i nawożenie, było dla nas wielkim wyzwaniem. To roślina lubiąca stałą wilgoć (torfowisko), więc nawodnienie kropelkowe było nieodzowne. W takich warunkach chętnie też wyrastają rośliny typowe dla torfowiska i takie z nasion przywianych przez wiatr, co też jest dla nas sporym wyzwaniem – walczyć z tym czy nie walczyć?
W pierwszym roku uprawy efekty są zadowalające. Zbieramy pierwsze liście do suszenia i badania przez SGGW. Poniżej fotorelacja z badań prowadzonych w Finlandii i zakładania plantacji w Sosnówce.